Czarny weekend

Dawno tak ciężko nie było. Z weekendowych planów nie zrealizowaliśmy żadnego. Poznaliśmy demony drzemiące w nas i dzieciach. 


Ale aby nie było tak pesymistycznie, dzisiaj o pozytywach i wnioskach tak, abyś zobaczył, że każda trudna chwila to moment do nauki.


Wnioski:

Dzieci mają fantastyczną zdolność, której możemy się uczyć - szybka zmiana stanu emocjonalnego i brak rozpamiętywania. Kiedy my wieczorem przeżywaliśmy to, co się stało, Kacper przytulany na dobranoc odparł” "Jakie krzyki? Kłótnia? Tata przecież dzień był fajny.” Warto z tego czerpać.


Nie można być rodzicem w weekendy i liczyć na długotrwałe rezultaty. Gdy zdaliśmy sobie sprawę, że od pn-pt mamy rutynę zapełnioną głównie zadaniami - trening, wykąpać, przeczytać bajkę - zrozumieliśmy, że to za mało, aby mieć na nich długofalowy wpływ.


Rytm - w przedszkolu każda godzina jest rozpisana, zaplanowana, a w domu to bardziej frywolny taniec, w którym często się gubimy. Dzieci potrzebują rytmu, planu przewidywalności, aby ją również dać rodzicom.


Zawsze, nigdy, ostatni, nigdy, zakaz - nie warto straszyć dziecka w kłótni, że już nigdy nie zrobi X. To słaba prymitywna strategia, a mimo to zdarza mi się jej używać.


Pretensje do siebie, to klucz do zguby. Gdyby w całym weekendowym pożarze wystąpiły tzw. “wypominy”, to mogłoby się to przerodzić w długotrwały nieurodzaj.


Czasami wystarczy zmienić otoczenie - wyjść z domu, zabrać gdzie dzieci - u nas kluczem był szybki wypad z dziadkami do Kazimierza i dobre chwile. Jest powiedzenie, że do wychowania dziecka potrzebna jest cała wioska


Doceniłem jeszcze bardziej moich rodziców i to, co musieli przeżyć przez te 19 lat mojego życia. Bez szkoleń, książek, coachingów, programów edukacyjnych, youtuba - poradzili sobie! Dzisiaj wiem, jak było im ciężko i nie mam pretensji o żadne wydarzenie - działali jak umieli z pełnią miłości!


Dlatego dzisiaj Ja, wyposażony w narzędzia, wiedzę, mogę lepiej, szybciej skuteczniej.

Pamiętaj, każda zła/trudna chwila spotyka nas po to, abyśmy się czegoś nauczyli.Bądź dobrym chrześcijaninem. Jeśli ten wpis coś w Tobie poruszył, do czegoś zainspirował, a może nawet coś wprowadziłeś w życie - polub go, skomentuj, może nawet, kto wie, udostępnij? Będzie to dla mnie zacna przyjemność i kierunkowskaz, co Ci się podoba, a co nie, aby tworzyć więcej dobrych treści na bloga.


Udostępnij Post

Zostaw komentarz

Ostatnie Posty

Zespół minimalnej ingerencji

Zespół minimalnej ingerencji

Dodaj recenzję
Zachęcam Cię, abyś dawał coraz więcej przestrzeni swoim dzieciom.
Czytaj dalej
Chciałbym, aby mój syn był...

Chciałbym, aby mój syn był…

Dodaj recenzję
Mam wiele marzeń związanych z tym, jakim człowiekiem ma być mój syn.
Czytaj dalej
Niestety, bycie rodzicem to zawód

Niestety, bycie rodzicem to zawód

Dodaj recenzję

2 minuty czytani...

Czytaj dalej

Tagi

Kategorie

Znajdziesz mnie na:

 

fb     instagram