Dobry moment

Wiadomo, jako dorośli wiemy wszystko lepiej, widzimy więcej, a przynajmniej tak nam się wydaje.


Często gęsto (tak, wiem, dobre określenie) wysyłamy dzieci na zawody i treningi sportowe. Z racji tego, że widzimy więcej i wiemy lepiej, gdy dziecko ćwiczy lub gra, częstą reakcją rodziców jest: “Tak”, “Nie tak”, “Źle”, “Dobrze”, “Zrób to”, “Nie rób tego” itd. 


Teraz pomyśl o tym małym sportowcu, który ma 6-7 lat. Schodzi z maty po walce Jiujitsu. Na trybunach 500 osób. No i Ty wiesz przecież lepiej. Widziałeś, co zrąbał. Czy to jest dobry moment, aby mu o tym mówić? 


Według mnie nie, bo nie myśli logicznie, bo ma podniesione tętno, emocje rozbudowane, przed chwilą albo przegrał albo wygrał i widzę wtedy wielu rodziców pokazujących, jak to oni wiedzą Lepiej, że gdyby on tylko to, to byłby wygrał. 


Ma to swoje konsekwencje. Wystarczy przyjrzeć się młodemu, młodej. Konsekwencje nie są zbyt dobre. Więc kiedy jest ten właściwy moment? 


Ja daje sobie minimum godzinę od zakończenia zawodów, treningu i wyjścia z danego obiektu. Zazwyczaj idziemy coś zjeść dobrego w nagrodę za super start. Od razu po zawodach dostaje ode mnie grad piątek i informację, że jest ok. Wtedy też go przytulam. 


Podczas jedzenia lub po, kiedy nie ma już emocji, pytam się, jakie elementy zrobił dobrze, co podobało mu się w walce. Później sam mówię, co mi się podobało i pytam, co uważa, że należy poprawić. Następnie zadaję pytanie, czy ma ochotę teraz wysłuchać moich obserwacji o elementach do usprawnienia? Zazwyczaj odpowiada, że tak i wtedy słucha. Skupiam się na max 2 elementach, które później przez 2-3 tygodnie ćwiczymy. 


A jaki jest Twój dobry moment na dawanie informacji zwrotnej dziecku?


Bądź dobrym chrześcijaninem. Jeśli ten wpis coś w Tobie poruszył, do czegoś zainspirował, a może nawet coś wprowadziłeś w życie - polub go, skomentuj, może nawet, kto wie, udostępnij? Będzie to dla mnie zacna przyjemność i kierunkowskaz, co Ci się podoba, a co nie, aby tworzyć więcej dobrych treści na bloga.

Udostępnij Post

Zostaw komentarz

Ostatnie Posty

Zespół minimalnej ingerencji

Zespół minimalnej ingerencji

Dodaj recenzję
Zachęcam Cię, abyś dawał coraz więcej przestrzeni swoim dzieciom.
Czytaj dalej
Chciałbym, aby mój syn był...

Chciałbym, aby mój syn był…

Dodaj recenzję
Mam wiele marzeń związanych z tym, jakim człowiekiem ma być mój syn.
Czytaj dalej
Niestety, bycie rodzicem to zawód

Niestety, bycie rodzicem to zawód

Dodaj recenzję

2 minuty czytani...

Czytaj dalej

Tagi

Kategorie

Znajdziesz mnie na:

 

fb     instagram