Sposoby na kształtowanie 3 kompetencji vol.1

Zarządzanie emocjami.


Uważam to za kluczową kompetencję, ponieważ emocje będą nam towarzyszyły przez całe życie. Mają wpływ na samopoczucie, myśli, zarobki, choroby, relacje, własną ocenę. 


Jeśli dziecko po małej porażce nie umie okiełznać związanych z tym emocji, może się krytykować, przez co nie wyciąganie odpowiednich wniosków. Jego samoocena pójdzie w dół, relacje z rodzicami będą szwankować. 


Moje metody:


Praca ze sobą - to główny element pracy z emocjami dziecka. Jak ja radzę sobie ze swoimi emocjami? Jakie emocje do siebie dopuszczam, jakie nie? Moja postawa wpływa bezpośrednio na to, jak traktuję emocje, trudne stany dziecka. Jeśli nie akceptuję u siebie smutku, to gdy dziecko będzie go doświadczało, nie będę umiał mu towarzyszyć, wspierać w tej chwili. Będę starał się jak najszybciej zmienić jego stan, przez co nie nauczy się, że nie ma emocji dobrych, złych - każdą z nich trzeba wpuścić, przeżyć, przywitać i podziękować. Bez tego elementu jako rodzice będziemy mówili rzeczy w stylu: “Nie ma co się wstydzić. Co Ty beksa jesteś? Nie wolno krzyczeć. Nie płacz już, bo mi przykro. Dlaczego Ty ciągle się obrażasz”.


Dlatego czytam, jeżdżę na seminaria, codziennie analizuję swoje zachowanie, dopuszczam coraz więcej emocji, abym był dla dziecka dorosłym partnerem, przy którym może przeżywać i trudne i wesołe chwile.


Praktyczne w danej chwili lub po:


Rysowanie - papier, mazaki i do dzieła, narysuj. co czujesz, opowiedz mi o tym.
Empatia - rozumiem, że teraz czujesz X. Jestem Tu, gdybyś mnie potrzebował - dajemy przestrzeń.


Zmiana emocji - gdy jest potrzeba, silniejsza emocja zawsze wygra, więc robię głupie miny, pajacuję, śmieję się, zaciekawiam, łaskoczę.


Wyżycie się - poduszka, worek, rękawice - niech dziecko wykrzyczy, uderza, dając upust emocjom, które nim targają.


Personifikacja - tłumaczę, czym są emocje, nazywamy je imionami i następnym razem pytam, czy znowu przyszła “złostka”, czego potrzebuje, możemy jej jakoś pomóc?Bądź dobrym chrześcijaninem. Jeśli ten wpis coś w Tobie poruszył, do czegoś zainspirował, a może nawet coś wprowadziłeś w życie, polub go, skomentuj, może nawet, kto wie, udostępnij? Będzie to dla mnie zacna przyjemność i kierunkowskaz, Co Ci się podoba, a co nie, aby tworzyć więcej dobrych treści na bloga.

Udostępnij Post

Zostaw komentarz

Ostatnie Posty

Zespół minimalnej ingerencji

Zespół minimalnej ingerencji

Dodaj recenzję
Zachęcam Cię, abyś dawał coraz więcej przestrzeni swoim dzieciom.
Czytaj dalej
Chciałbym, aby mój syn był...

Chciałbym, aby mój syn był…

Dodaj recenzję
Mam wiele marzeń związanych z tym, jakim człowiekiem ma być mój syn.
Czytaj dalej
Niestety, bycie rodzicem to zawód

Niestety, bycie rodzicem to zawód

Dodaj recenzję

2 minuty czytani...

Czytaj dalej

Tagi

Kategorie

Znajdziesz mnie na:

 

fb     instagram