Zespół minimalnej ingerencji

Żona powiedziała mi o nowej metodologii “wychowania dzieci”, jest w trakcie jej poznawania, więc streściła pierwszy ciekawy element, a mianowicie minimalną ingerencję. 


Ucieszyłem się, bo jest to spójne z tym, co podświadomie robiłem, a mianowicie w wielu sytuacjach jestem takim batmanem, który interweniuje jak coś “złego” się dzieje.

 

Uważam, że dzieci powinny doświadczać, a nasze rodzicielskie zadanie, to taka asysta, aby nie wbiegły na ulicę za piłką. 


Będą na wielu urodzinach, imieninach, piaskownicach widzę rodziców, którzy są jak cień dzieci - chodzą, siedzą, trzymają za rękę, z ich ust pada - uważaj, nie idź, stój, ostrożnie. 


Nie chodzi tu bynajmniej o prostą ocenę Złe vs Dobre, bo daleko mi od niej. Obserwując, myślę w kategoriach konsekwencji, a te konsekwencje przekształcają się w nawyki, które stanowią o naszym powodzeniu lub jego braku w życiu.

 

Dzieciom pozwalam na wiele, a konsekwencją tego są opinie innych rodziców - rok temu podczas obiadu Nikodem lat 2,5 i Kacper lat 5,5 jedli sami, używając noża, widelca oczywiście po swojemu, ale jakie było zdziwienie dziadków prowadzących tą restaurację. 


Zrobili kilka zdjęć i podzielili się historią, że ich wnuczek, to nawet sam nic nie zje, wszystko mu mama podaje. No i znowu, to nie jest dobre, ani złe, to po prostu ma swoje konsekwencje. 

 

Dlatego zachęcam Cię, abyś dawał coraz więcej przestrzeni swoim dzieciom, jako ojciec był elementem ryzyka, emocji, których mama im nie da w takiej formie jak Ty. 

 

Pozwól im jeść samemu mimo, że nabrudzą. Pozwól im upaść, gdy za szybko bujają się na huśtawce. Pozwól im poparzyć się o kominek gdy chcą go dotknąć. Pozwól im odpalić samochód, pozwól im się brudzić, robić fikołki, przewracać, bić, kłócić, a kiedy coś im się stanie, PROSZĘ nie mów: “A nie mówiłem”, tylko przytul, zaciśnij zęby i nic nie mów!Bądź dobrym chrześcijaninem. Jeśli ten wpis coś w Tobie poruszył, do czegoś zainspirował, a może nawet coś wprowadziłeś w życie - polub go, skomentuj, może nawet, kto wie, udostępnij? Będzie to dla mnie zacna przyjemność i kierunkowskaz, co Ci się podoba, a co nie, aby tworzyć więcej dobrych treści na bloga.

Udostępnij Post

Zostaw komentarz

Ostatnie Posty

Zespół minimalnej ingerencji

Zespół minimalnej ingerencji

Dodaj recenzję
Zachęcam Cię, abyś dawał coraz więcej przestrzeni swoim dzieciom.
Czytaj dalej
Chciałbym, aby mój syn był...

Chciałbym, aby mój syn był…

Dodaj recenzję
Mam wiele marzeń związanych z tym, jakim człowiekiem ma być mój syn.
Czytaj dalej
Niestety, bycie rodzicem to zawód

Niestety, bycie rodzicem to zawód

Dodaj recenzję

2 minuty czytani...

Czytaj dalej

Tagi

Kategorie

Znajdziesz mnie na:

 

fb     instagram